Blog > Komentarze do wpisu
Z miłością przez wieki… Literatura.

Z miłością przez wieki… Literatura.

Orfeusz był największym śpiewakiem i wieszczem Hellady , jego ojczystą ziemią była Praga. Stracił swoją żonę, kiedy ta uciekała z Aristajosem i ukąsiła ją  żmija. Zaprzestał on grać na lutni i pogrążył się w smutku. Postanowił zejść do  Hadesu i uprosić Boga, aby wrócił mu ukochaną. Mógł wyprowadzić ją pod  warunkiem, że nie będzie oglądał się za siebie. Niestety, Orfeuszowi nie udało  się tego uczynić i utracił żonę na zawsze.

Odyseja – epos grecki przypisywany Homerowi, przedstawia dzieje bohatera  wojny trojańskiej, Odyseusza powracającego do rodzinnej Itaki. Grecki heros  błąka się po morzach rzez 10 lat zanim wróci do swej żony Penelopy.

Penelopa to uosobienie takich cech, jak : wierność, miłość,mądrość, oddanie.

Francesco Petrarka ( 1304-1371 ) – cykl sonetów mówi o 20 latach radości i  cierpień poety, dla którego miłość była czymś niezwykłym, czemu nie można było  się oprzeć.

Sonet- utwór wierszowany o określonej budowie – 4 zwrotki. Pierwsza i druga  4-wersowa, 3i 4 – 2 – wersowe.

Sonety do Laury opisywały kobietę idealną o nieziemskiej urodzie i łagodnym  sposobieniu. Petrarka żywił do niej ogromne uczucia. Sonet LXI ujmuje miłość, jako świętość i błogosławieństwo.

Sonet CXXXII szuka odpowiedzi na to, czym jest miłość.

Oksymoron – związek frazeologiczny, łączący 2 antonimy ( wyrazy znaczeniowo  sprzeczne), np. zimny ogień, żółty śnieg.

,,Laura i Filon ”

Para miała spotkać się pod jaworem. Filon przyszedł pierwszy i pomyślał, że  schowa się w krzakach. Laura zdumiona, że go nie ma zaczęła mówićdo siebie.  Kiedy wyznała mu miłość Filon wyszedł i Laura mu wybaczyła.

czwartek, 08 września 2011, paula-1992

Polecane wpisy